almanca dersler
Kelime, A1, Almanca

Almanca Dersler

Almanca Dersler: Almanca ders isimlerini öğrenmek, Almanca dilini anlama ve kullanma becerilerini geliştirmek için oldukça önemlidir. İşte bunun nedenleri:

 1. Dil Öğrenme Süreci: Almanca ders isimlerini öğrenmek, dil öğrenme sürecinin temel bir parçasıdır. Ders isimleri, hangi konuların öğretildiğini anlamak ve öğrenme hedeflerini belirlemek için önemlidir.
 2. Programa Uyum Sağlama: Almanca ders isimlerini bilmek, bir dil programına daha kolay adapte olmanıza yardımcı olur. Hangi konuların hangi derslerde işlendiğini bilmek, öğrenme sürecini düzenlemekte ve takip etmekte yardımcı olur.
 3. Dil Becerilerini Geliştirme: Ders isimlerini bilmek, dil becerilerini geliştirmek için gereken kaynakları belirlemede yardımcı olabilir. Örneğin, dilbilgisi, kelime dağarcığı veya konuşma pratiği için hangi derslerin önemli olduğunu anlamak faydalı olabilir.
 4. İlerleme Takibi: Hangi derslerde ne öğrendiğinizi bilmek, dil becerilerinizdeki ilerlemeyi takip etmenize olanak sağlar. Hangi konuların üzerinde daha fazla çalışmanız gerektiğini anlamak için ders isimlerine göz atabilirsiniz.
 5. Hedef Belirleme: Almanca ders isimlerini bilmek, dil öğrenme hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olur. Hangi konularda daha fazla bilgi edinmek istediğinizi veya hangi becerileri geliştirmek istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, Almanca ders isimlerini öğrenmek, dil öğrenme sürecinizde rehberlik sağlar, programınıza uyum sağlar, dil becerilerinizi geliştirir ve hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olur. Bu nedenle, Almanca ders isimlerini bilmek dil öğrenme sürecinde önemlidir.

Yabancı dil bilmek günümüz insanı için olmazsa olmaz bir gerekliliktir. İngilizce dünya çapında geçerli bir iletişim dili olsa da en fazla öğrenilen ikinci dil de Almancadır. Ülkemizin işbirliğinin ve ticaretinin de en fazla olduğu ülke Almanya’dır. Almanca dili öğrenirken kelime çalışmalarını bir bütünlük içinde yapmak son derece yararlı olacaktır. İşte bu bağlamda Almanca derslerin isimleri nelerdir, Almanca ders isimlerinin cümle içerisinde kullanımı ve konu hakkında çok daha fazlasını sizler için hazırladık.

Kelime çalışmaları yaparken Almanca dersleri ve ders isimlerini örnek cümleler ile açıklamak son derece doğru bir yöntemdir, bunu Almanca ders isimlerinde de yapmak gerekir. 

Almanca Dersler ve Artikelleri

Almanca kelime çalışması yapılırken belli başlıklar altında konuları toplamak ve bir bütünlük içerisinde kelimeleri çalışmak gerekir. Bu arada isimleri artikelleri ille birlikte çalışmak zorunludur. Yine Alman dilinin en karmaşık konularından birisi olan “Sigular-Plural” yani tekil-çoğul konularını da kavramak ve pekiştirmek için ders isimlerinin tekil ve çoğullarını da birlikte öğrenmek gerekir. Bazı derslerin Almanca isimlerini şu şekilde sıralamak olanaklıdır: 

İşte Almanca ders isimleri:

 1. Die Grammatik (Dilbilgisi)
 2. Das Vokabular (Kelime Dağarcığı)
 3. Das Schreiben (Yazma)
 4. Das Lesen (Okuma)
 5. Das Sprechen (Konuşma)
 6. Das Hörverständnis (Dinleme Anlama)
 7. Die Aussprache (Telaffuz)
 8. Die Übersetzung (Çeviri)
 9. Die Literatur (Edebiyat)
 10. Die Geschichte (Tarih)
 11. Die Mathematik (Matematik)
 12. Die Biologie (Biyoloji)
 13. Die Physik (Fizik)
 14. Die Chemie (Kimya)
 15. Die Geografie (Coğrafya)
 16. Die Kunst (Sanat)
 17. Die Musik (Müzik)
 18. Der Sport (Bedensel Eğitim)
 19. Die Informatik (Bilgisayar Bilimi)
 20. Die Wirtschaft (Ekonomi)
 21. Die Psychologie (Psikoloji)
 22. Die Ethik (Etik)
 23. Die Philosophie (Felsefe)
 24. Die Soziologie (Sosyoloji)
 25. Die Pädagogik (Eğitim Bilimi)

Almanca Dersler ve Örnek Cümleler

 Almanca ders isimlerini ve konun daha iyi anlaşılması için örnek cümlelerle izah etmek gerekecektir. Resim dersi, müzik dersi gibi derslerin tümüne “Kunst” denmektedir. Yani ilkokul ya da orta öğretimdeki bu alandaki derslerin tümüne Almancada “Kunst” denmektedir. 

 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi olarak isimlendirilen dersin Almancadaki karşılığı ise “Religion”dur. Genellikle Religion seçmeli bir ders olarak alınmaktadır. 

 Almanca’da “ders programına” ise “der Stundenplan” denir. Bir haftalık ders programı “der wöchentlicher Stundenplan” olarak tanımlanır. Almanca ders isimlerini örnek bazı cümleler içerisinde kullanalım: 

Wir haben am Dienstag zwei Stunden Religion. (Bizim salı günü 2 saat din dersimiz var.) 

Ich werde im naechsten Jahr noch İtalienisch waehlen. (Ben gelecek yıl İtalyanca dersini seçeceğim.) 

Meine Freundin wird aber Französisch als zweiter Fremdsprache waehlen. (Ama benim kı arkadaşım ikinci yabancı dil olarak Fransızca’yı seçecek.) 

Die Schüler Klaus und Mark sind in Sport sehr gut. (Öğrencilerden Klaus ve Mark Beden Eğitimi dersinde çok iyiler.) 

Das Deutschunterrich ist ein sehr wichtiger Fach. (Almanca dersi çok önemli bir derstir.) 

Im Deutschunterrich haben wir Thomas Mann und seine Werke gelernt. (Almanca dersinde Thomas Mann ve eserlerini öğrendik.) 

Im Musikunterricht haben wir den berühmten Mozart und seine Werke gelernt. (Müzik dersinde ünlü sanatçı Mozart ve eserlerini öğrendik.) 

Mein Vater übt mir mir Matehamtik, denn ich bin etwas schlecht im Mathematikunterricht. (Babam beni matematiğe çalıştırıyor, çünkü ben matematik dersinde biraz geri durumdayım.) 

Meine Freundin ist in der Erdkunde sehr erfolgreich. (Kız arkadaşım coğrafya dersinde çok başarılı.) 

Heinz ist in Chemie sehr erfolgreich. (Heinz kimya dersinde çok başarılı.) 

Wir haben am Freitag Prüfung in Chemie. (Bizim cuma günü kimyadan sınavımız var.) 

Ich habe in Physik die beste Note bekommen. ( Ben fizikten en iyi notu aldım.) 

Anja hat im Musikunterricht sehr gut Klavier gespielt. ( Anja müzik dersinde çok güzel piyano çaldı.)

İlginizi Çekebilir

1. Almanca Soru Kalıpları

2. Almanca Tarih Yazma

3. Almanca Ev Tanıtımı

Kaynak

www.almancaportali.com

http://www.hurriyet.com.tr

5/5 - (5 votes)
Yazar: Almanca Portalı

Yorum yapın