Almancada Kaç Kelime Var
Almanca, A1, Rehberlik

Almancada Kaç Kelime Var?

Almancada Kaç Kelime Var? Kelime, bir dilin anlam taşıyan en küçük birimi olarak tanımlanır. Harflerin bir araya gelmesiyle oluşan ve anlamı olan ses veya ses grubudur. Kelimeler, dilin yapı taşlarıdır ve iletişimde kullanılırken anlamı ifade etmek için bir araya gelirler. Dilin temel birimidirler ve cümleleri oluşturmak için kullanılırlar.

Bir dildeki sözcük sayısını kesin olarak belirlemek iki ana nedenden ötürü son derece zordur. Öncelikle, bir dil durağan, yerleşik bir varlık değildir. İkinci olarak, hangi “kelimelerin” sayıma dahil edilmesi gerektiğine karar vermek başlı başına bir tavşan deliğidir. Soruna ne kadar yakından bakarsanız, konu o kadar karmaşık hale gelir.

Diller her geçen gün gelişmekte, farklı konuşmacı toplulukları tarafından düzenli olarak yeni kelimeler yaratılmakta ve benimsenmektedir. 2000’li yılların başlarından önce, birine bir şeyi “google “da aramasını önerdiğinizde boş bir bakışla karşılaşırdınız. Şimdi ise dünyanın dört bir yanındaki ve pek çok dildeki insanların çoğu bu komutu anlayabiliyor (ve servisleri olduğu sürece dakikalar içinde takip edebiliyor!). Yeni kelimeler sürekli olarak bir dilin uzun vadeli sözlüğünde (kelime hazinesinde) yer almak için mücadele eder ve yeterince popüler olup olmamaları kaderlerini belirler.

Almancada Kaç Kelime Var? yazımıza öncelikle hangi kelimelerin sözlük kapsamına alınması gerektiği konusunda bilgi vererek başlayalım. Ardından Almancada Kaç Kelime Var? sorusunun yanıtını farklı görüş ve yaklaşımlara göre sizlere sunacağız.

Hangi Kelimeler Almanca Sözlükte Bulunmalıdır?

Almancada Kaç Kelime Var? sorusunun yanıtına geçmeden, bir kelimenin gerçekte ne olduğu sorusunu çözmemiz gerekiyor. Müllautohintendraufsteher (yani bir çöp kamyonunun arkasında duran çöp toplayıcısı) bir kelime midir? Bu kelimeyi daha önce hiç duymamış olsanız bile, evet, öyledir. Neden mi? Çünkü bu, bizim anladığımız bir anlamı olan sözde biçimsel (yani minimal sözdizimsel birim) bir sözcüktür. Büyük harfle yazılır (her Almanca isim gibi), öncesinde ve sonrasında boşluk bırakılır; dişi bir form (Müllautohintendraufsteherin) oluşturabilirsiniz vb. Ancak bazı insanlar, muhtemelen nadiren ortaya çıkması nedeniyle, bu bileşik sikkeyi bir kelime olarak kabul etme konusunda tereddütleri var, bu da onu “nonce kelime” veya “occasionalism” olarak adlandırıyor. Peki bu kelime standart dilimizin bir parçası mıdır? Kesinlikle değil. Basitçe yeterince sık kullanılmıyor, aslında külliyatımızda hiç geçmiyor. Ve metin veritabanımızda sadece tek bir kez geçen binlerce ve binlerce kelime var, bu da nadiren kullanıldıkları anlamına geliyor.

Almancada yeni kelimeler türetmek çocuk oyuncağıdır. Ancak her yeni sözcük bir sözlüğe ait değildir.

Kathrin Kunkel-Razum
Almancada Kaç Kelime Var
Almancada Kaç Kelime Var?

Almancada Kaç Kelime Var?

Almancada Kaç Kelime Var? Almanca sözlükler bileşik isimleri kelime sayılarına dahil etmezler, çünkü bu neredeyse sonsuz bir sayıya yol açar ve bu nedenle çok bilgilendirici değildir. Birleşik isimler hariç tutulduğunda, Deutsches Wörterbuch 15. yüzyıldan bu yana kullanılan 330.000 kelimeyi saymaktadır. Alman dilbilimci Wolfgang Klein bu soruyu yanıtlamaya çalışmış ve 1994 ile 2004 yılları arasında Alman dilinde 5.328.000 sözcük birimi olduğunu bulmuştur. Dikkatle düzenlenmiş ve kontrol edilmiş olma olasılığı daha düşük olan çevrimiçi sözlük Leo’da 801.277 girdi listelenmiştir. En önde gelen Almanca sözlük, Alman dilinin çeşitli yönlerini ele almak için birden fazla cilt yayınlayan Duden‘dir:

Die deutsche Rechtschreibung – The Spelling Dictionary

Das Stilwörterbuch – The Dictionary of Style

Das Bildwörterbuch – The Pictorial Dictionary

Die Grammatik – The Grammar

Das Fremdwörterbuch – The Dictionary of Foreign Words

Das Aussprachewörterbuch – The Pronouncing Dictionary

Das Herkunftswörterbuch – The Etymological Dictionary

Das Synonymwörterbuch – The Thesaurus

Richtiges und gutes Deutsch – Correct and Good German (Guide to Usage)

Das Bedeutungswörterbuch – The Dictionary (Definitions)

Redewendungen – Figures of Speech

Zitate und Aussprüche – Quotations and Sayings

Standart Yazım Sözlüğü’nün 2017’de yayınlanan 27. baskısında 145.000 anahtar kelime ve 500.000 anlam açıklamasının yanı sıra kelime ayrımı, telaffuz, dilbilgisi, etimoloji ve stil hakkında bilgiler yer alıyor. Duden, eklenecek yeni kelimeleri bulmak için ana yönteminin, yeterince uzun bir süre boyunca önemli miktarda kullanılan yeni kelimeleri bulmak için interneti tarayan bir yazılım kullanmak olduğunu bildiriyor. Duden editörleri ayrıca, sözlük girdilerini güncel tutmak için kullanımı azalan kelimelere de bakmalı ve bunları “eski” olarak işaretlemelidir.

Bunu İngilizce dilinden birkaç sayımla karşılaştırmak isterseniz, kelime türünün dahil edilmesine izin verme ve lehçe (Amerikan ve İngiliz) açısından farklılık gösteren bu sayımlara göz atın (Wikipedia’nın listesinden):

Webster’s Third New International Dictionary: 470,000

The American Heritage Dictionary of the English Language: 350,000

Oxford İngilizce Sözlük: 171,476

İlginizi Çekebilir

1. Almanca Hastalıklar

2. Deshalb Kullanımı

3. Almanca Seni Seviyorum Ne Demek?

4.8/5 - (6 votes)
Yazar: Almanca Portalı

Yorum yapın