Almanca nasıl öğrenilir?
Almanca, Rehberlik

Almanca Nasıl Öğrenilir? Almanca Öğrenmenin Yolları

Almanca Nasıl Öğrenilir? Almanca, dünyada en yaygın konuşulan diller arasında yer almaktadır ve Avrupa’daki birçok ülkenin de ana dili olma niteliği taşımaktadır. Avusturya, İsviçre gibi ülkelerde Almanca sıklıkla kullanılmaktadır.

Bunun yanında, Almanya’da yaşayan insanların bir çoğunun oldukça ileri seviyede İngilizce bilgisine sahip olduğunu da muhakkak fark etmişsinizdir. Peki durum böyleyken Almanca konuşabilmek neden bu kadar önemlidir? Bu güçlü dili öğrenmek isteyenler için bu süreci daha hızlı ve etkili geçirme yolları nelerdir?

Almanca nasıl öğrenilir sorusuna cevap vermeden konumuza kısa bir giriş yapalım. Günümüzde dil öğrenmek oldukça önemlidir. Özellikle İngilizce ve Almanca yaygın olan diller arasında yer almaktadır. Birçok kişi İngilizce öğrenmek yerine öncelikle Almanca öğrenmeyi seçmektedir. Detaylı bir çalışma ile Almancayı öğrenme şansınız vardır. Almanca nasıl öğrenilir? Almanca öğrenirken nelere dikkat edilmeli? İşte, tüm detaylar.

Almanca öğrenmek için öncelikle istekli olmanız gerekmektedir. Dil öğrenmek için Almancayı tercih etmek oldukça doğru bir seçimdir. Bu yüzden Almanca dilini isteyen herkes öğrenebilir. Almanca öğrenmek zor gibi görünse de aslında öyle değildir. Zaten bu dili öğrenmeye başladığınız zaman Almanca konuşabileceğinizi sizde göreceksiniz.

Almanca Nasıl Öğrenilir?

Almanca Nasıl Öğrenilir, öğrenmek için ilk yapmanız gereken bu dili nasıl öğrenmek istediğinize kadar vermektir. Almancayı kendi başınıza öğrenebileceğiniz gibi kursa giderek de bu işi yapabilirsiniz. O yüzden bu dili hangi şekilde öğrenmek istediğinize karar vermelisiniz. Almancayı eğer kursa giderek öğrenecekseniz iyi bir kurs seçmenizde fayda vardır.

Almanca Nasıl Öğrenilir? Almanca Öğrenmenin Yolları

Almanca Öğrenmenin Yolları

Kurs Aracılığıyla Almanca Öğrenme

Birçok kursun Almanca dilini öğretmek için programı bulunmaktadır. Bu programlara katılarak kolayca Almanca öğrenme şansınız vardır. Almanca üzerine kurs veren yerlere giderek derslere ve ortama bakabilirsiniz. Çünkü Almancayı öğrenmek için kaliteli bir yer seçmeniz gerekmektedir. Bu işi yapan yerlerin birçoğu başarılı bir hizmet vermektedirler.

Almanca Nasıl Öğrenilir, öğrenmek için seçtiğiniz kursta düzenli bir program bulunmaktadır. Bu programı öğrenerek zamanınızı tespit etmelisiniz. Yani kursun programı sizin zamanınıza uymalıdır. Bazı kurslar ise kişilere göre bireysel kurslar sunmaktadırlar. Bu kurslarda sizin zamanına göre bir program ayarlanır ve bu şekilde eğitim alabilirsiniz.

Almanca öğrenmek için gideceğiniz kurs ne kadar iyi olursa olsun iş yine de size düşecektir. Yani bu dili öğrenmek için isteğiniz olması gerekmektedir. İstekli ve planlı bir çalışma ile Almancayı öğrenebilirsiniz.

Almanca kurslarına katılan kişilere çeşitli kitaplar ve notlar verilmektedir. Ayrıca girdiğiniz derslerde Almanca üzerine pratik yapılmaktadır. Sonuç olarak kurs yardımıyla Almancayı öğrenme şansınız olduğunu bilmelisiniz.

Bireysel Çalışma ile Almanca Öğrenme

Almanca öğrenmek için kursa gitmek istemeyenler bunu bireysel bir çalışma ile yapabilir. Evde kendi başınıza Almanca öğrenme şansınızda bulunmaktadır. Bunun için öncelikle Almanca kitaplar ve sözlük almanız gerekmektedir. İlk olarak temel Almanca kelimelik öğrenmeniz gerekir. Daha sonra ise cümle yapılarına ve Almanca dil bilgisi kurallarına göz atabilirsiniz.

Almancayı kendi başınıza öğreneceğiniz zaman sıkı bir çalışma yapmanız gerekir. Çünkü kursa gitmediğiniz için kendinize göre program hazırlamanız lazımdır. Bunun içinde biraz zaman ayırmak gerekecektir. Özellikle Almanca Ders videoları bu süreçte çok işinize yarayabilir.

Almanca Öğrenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Almancayı öğrenirken öncelikle Almanca kelimelere dikkat etmek gerekmektedir. Almanca kelime öğrenmeden çalışma yapmamak gerekir. Çünkü her dilde olduğu gibi Almancada birçok kelimeyi bünyesinde barındırmaktadır. Bu kelimelerin temel kelimelerden seçilmesi lazımdır. Bu kelimeleri öğrendikten sonra Almancanın dil bilgisi kurallarına göz atabilirsiniz.

Almancayı öğrenmek için bu dilde yer alan zamanları da öğrenmek lazımdır. Bu yüzden kısa cümleler kurarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra ise uzun cümleler ve metinlere geçebilirsiniz. Almancayı öğrendikten sonra pratik yapmakta çok önemlidir. Bunun için gerekirse internet üzerinden kendinize güvenilir Almanca bilen arkadaşlar bulabilirsiniz. Bu kişiler Alman kökenli vatandaşlar olursa daha iyi olur.

Almancayı kalıcı bir şekilde öğrenmek için pratik yapmak çok önemlidir. Zaten Almanca kurs veren yerlerde buna çok dikkat edilir. Bunun için öğrenciler arasında sık sık pratik yaptırıldığı görülür. Ayrıca Almanca öğrendiğiniz süreçte Almanca dilinde olan film veya dizi izleyebilirsiniz. Bu şekilde Almancaya olan ilginiz artabilir.

Almanca nasıl öğrenilir konusuyla ilgili daha birçok metot sıralanabilir ancak en önemlileri bunlardır.

Web Sitelerini ve Uygulamaları ile Almanca Öğrenmek

Öğrendiğiniz dil ne olursa olsun, dili idrak edebilmek ve düzgün bir şekilde işleyebilmek adına o dilin nası konuşulduğunu bol bol duymanız gerekir. Bu şekilde kelime ve seslerin belirli bir akıcılık üretmek adına nasıl birlikte çalıştığını da anlayabilirsiniz. Bunun için, televizyonda Alman kanallarını takip etmenizi öneririz.

Almanca Nasıl Öğrenilir

Online olarak Almanca öğrenme yöntemini uygulamaya karar verirseniz internette bulabileceğiniz bir dizi materyalden yararlanabilirsiniz.

Yalnızca her seviyeye uyarlanmış çeşitli Almanca ders, aynı zamanda Almanca becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak çeşitli web siteleri ve uygulamalar da var. Hatta bunlardan bazıları dilde akıcı hale gelmenize yardımcı olacak kadar gelişmiştir.

Bu sürece kolay bir şeyle başlamak istiyorsanız, Peppa Pig’in Almanca versiyonunun bir bölümünü izleyebilirsiniz. Bu sayede basit ifade ve kelimeleri öğrenebilirsiniz. Evde Almanca öğrenmek bu yöntemle oldukça eğlenceli olacak!

Podcastler ve Sesli Kitaplar ile Almanca Öğrenmek

Yukarıda da altını çizdiğimiz gibi, yeni bir dil öğrenirken o dilde herhangi bir şeyi dinlemek oldukça önemlidir. Eğer oturup Almanca bir film ya da televizyon programı izlemeye ayıracak vaktiniz yoksa, o zaman bunun için ayrı bir zaman ayırmak yerine günlük işlerle uğraşırken ya da spor salonunda antrenman yaparken Almanca radyo ya da podcast dinleyebilirsiniz.

Gelişen teknoloji sayesinde neredeyse her dilde sesli kitap, podcast ve hatta radyo bulmak çok kolay. İşin en güzel tarafıysa , bu tarz dinlemeler yaparken tam olarak odaklanmanıza gerek olmamasıdır. Ne söylendiğine dikkat etmeseniz bile, bilinçaltınız dilin farklı yönlerini kavrıyor olacaktır.

Gazetele Okuyarak Almanca Öğrenmek

Almanca haberlerle ilgili güncel bilgi sahibi olmanız yalnızca kültürel anlamda bir avantaj olmakla kalmaz aynı zamanda birçok faydalı yeni kelime öğrenmenizi de sağlar.

Ancak buna ilk etapta çok temelden başlamanızı öneririz. Yani, Almanca haber okumaya Bild gazetesinden başlarsanız bu size biraz ağır gelebilir. Tabii ki yeni başlayanları kastediyoruz! Bunun yerine, Almanca öğrenen öğrenciler için tasarlanmış kaynakları araştırabilirsiniz. Bu tarz kaynakların içeriği, dil konusunda biraz güven kazanmanız ve daha fazla Almanca kaynak okumak için motive olmanız adına size fayda sağlayacaktır.

Sizin için yabancı dostu bazı Alman haber sitelerinden bahsedelim!

Almanca Nasıl Öğrenilir

Yeni başlayanlara yönelik ve bu nedenle sadeliğiyle tanınan Nachrichtenleicht mutlaka göz atmanızı önerdiğimiz içerikler sunar.

Logo da çok basit bir terminoloji kullanan ve görsel yardımcılar olarak pek çok resim, çizelge ve video içeren, çocuklar için tasarlanmış bir web sitesidir;

Ve biraz daha zor içeriğe sahip olan ancak genellikle bazı ilginç noktaları kapsıyor olması nedeniyle ilginizi çekebilecek The Huffington Post (tabii ki Almanca!).

Huffington Post, yeni başlayanları hedef almaz. Hatta, B2 seviyesindeki öğrenciler için uyarlanmıştır. Bu nedenle, henüz B2 seviyesinde değilseniz bir süre bu fikri rafa kaldırmanızı öneririz. Bu şekilde olası bir hayal kırıklığının önüne geçmiş olursunuz.

Diller için Ortak Avrupa Referans Çerçevesi CEFR’ye bakarak farklı anlama düzeyleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Oyun Oynayarak Almanca Öğrenmek

Oyun oynayarak dil öğrenmek oldukça popüler bir yöntem haline gelmiştir. Dil öğrenme sürecini de eğlenceli bir hale getirdiği düşünüldüğünde bu popülerliği boşa değil!

Öyleyse neden dil öğrenme yolculuğunuzu daha heyecanlı hale getirmek için Almanca kelimeleri bol bol kullanabileceğiniz oyunları oynamıyorsunuz?

German-Games.Net web sitesi Almanca dil öğrenme sürecini keyifli bir hale getirmek için oluşturulmuştur. Almanca öğrenenler için kaliteli bir çevrimiçi uygulama, öğreticiler ve testler aracılığıyla yeni öğrendiğiniz içerikleri tekrar gözden geçirebilmeniz amacıyla tasarlanmış bir dizi oyun sunar; bunlardan bazıları karıştır ve eşleştir oyunları, bazıları ise çoktan seçmeli yazım oyunlarından oluşmaktadır. Gördüğünüz gibi, internetten Almanca öğrenmek için birçok kaynağınız var!

Hele ki iyi tasarlanmış bir oyunda, içeriklerin renkliliği, canlılığı ve görsel hafızanıza hitap edecek birtakım görüntüler de düşünüldüğünde öğrendiğiniz bilgileri hatırlama ihtimaliniz artacaktır. Almanca dizi ve film de izleyebilirsiniz.

Sertifikasyon

Almanya’da yaşamak, okumak ya da çalışmak gibi bir hedefiniz varsa önceden Almanca seviyenizi bir sınav ile test etmeniz ve sonuca göre hareket etmeniz çok önemlidir. Bunun için de dil seviyenizi test etme fırsatını sunan çeşitli web siteleri ve bağımsız okullar vardır.

Ancak, bunun için en bilindik ve en kaliteli yerlerden bir tanesi, resmi Almanca sınav kurumu olan Goethe-Institut’dur. Goethe Enstitüsü aracılığıyla edineceğiniz sertifika sayesinde, Almanca seviyeniz tüm dünya tarafından kabul görür. Kolay Almanca öğrenmek tamamen sizin motivasyonunuza ve azminize bağlıdır. Ancak öğrendiğiniz bilgileri kolaylıkla test edebileceğiniz birçok sınav olduğunu unutmayın!

İlginizi Çekebilir

1. Almanca Haftanın Günleri

2. Sprechen Fiil Çekimi

3. Almanca Doğum Günü

Kaynaklar

www.hurriyet.com.tr

www.superprof.com.tr

5/5 - (5 votes)
Yazar: Almanca Portalı

Yorum yapın