resmi dili almanca olan ülkeler
Almanca, Rehberlik

Resmi Dili Almanca Olan Ülkeler

Resmi Dili Almanca Olan Ülkeler: Almanca, Avrupa dillerinin temeli olan bir dil olmakla beraber, İngilizce ve Lüksemburg dillerinde Almancanın yoğun etkisini görmek mümkündür. Ülkemizde de ikinci yabancı dil olarak çok sık eğitim verilen Almanca, gramer yapısı itibari ile özne yapısına göre çekim yapılan dillerdendir. Almanca hangi ülkelerde resmi statüsünde konuşulmaktadır? Hangi ülkelerde bu dilde yaygın eğitim verilmektedir. İşte, tüm detaylarıyla sizler için derledik.

Almanca, dünya üzerinde bulunan 5 ülkenin resmi olarak ana dili statüsünde kabul ediliyor ve bu ülkelerin anayasasında yer alıyor. 80 milyonu aşkın nüfusu ile Almanya, Almancanın resmi olarak konuşulduğu en yüksek nüfuslu ülkeler arasında yer almaktadır. 

Image
Resmi Dili Almanca Olan Ülkeler

Resmi dili Almanca olan ülkelerin başında tahmin edilebileceği üzere Almaya yer almaktadır. Fransızca dili ile beraber Almanca İsviçre’nin yasalarında resmi dil statüsünde yer almaktadır. Lüksemburg, Almancayı resmi dillerden birisi olarak kabul etmekle beraber, Fransızca ve Almancanın hakim olduğu kendilerine has bir dil konuşur. Bunun dışında Avusturya da Almanca konuşulmakta, farklı aksana sahip olmakla beraber Lihtenştayn da bu kategoride yer alan ülkeler arasında bulunmaktadır.

Ana dilin Almanca olarak kabul edilmesi bu ülkede yalnızca Almancanın konuşulduğu anlamına gelmemektedir. Bir ülkenin birden fazla resmi dili olabilir. Örneğin İsviçre bu örnek için söylenebilecek ülkeler arasındadır.

Almanca Konuşulan Ülkeler Listesi 

Resmi dil olarak Almancanın seçilmiş olduğu ülkeler dünyada Almancanın yaygın olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Bununla beraber Almanya ile doğrudan temas halinde olan ya da yaygın olarak ticaret yapan birçok ülkede de Almanca yaygın olarak kullanılır. 

 Arnavutluk (İtalyanca ile beraber Almanca)

 Hollanda

 Türkiye

 Namibya

 Norveç

 İsveç

 Danimarka

 Rusya

 Ukrayna

 Moldova

 Romanya

 Belçika 

Almanca konuşulan ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye tarihinde en çok konuşulan yabancı dil birkaç yüzyıl öncesine kadar Fransızca iken, günümüzde İngilizce ile beraber Almanca da öğretimin yaygın olarak yapıldığı ve Türkiye’de kurulan enstitüler ile yoğun Almanca konuşan kişi sayısına sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Bunun dışında dünyada dil öğrenme üzerine talebin artması ve dil öğrenmenin dijital ortama taşınması ile dünyanın her yerinde Almanca konuşan çok kişiyi bulabilmek mümkündür. 

Resmi Dili Almanca Olan Ülkeler
Resmi Dili Almanca Olan Ülkeler-Avusturya

Resmi Dili Almanca Olan Ülkeler Hangileridir?

Resmi dili Almanca olan 6 ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler şunlardır:

  1. Almanya
  2. Avusturya
  3. İsviçre
  4. Lihtenştayn
  5. Lüksemburg
  6. Belçika (Almanca, Fransızca, Felemenkçe üçlü resmi dil olarak kabul edilir)

Ancak, dillerin resmi statüsü zaman içinde değişebilir, bu nedenle güncel bilgileri kontrol etmek her zaman önemlidir.

İlginizi Çekebilir

1. Almanca Birleşik Kelimeler

2. Almanca Şarkılar – Almanca Öğrenmenize Yardımcı Olacak 15 Şarkı

3. Almanca İyi Geceler Ne Demek?

Kaynak

www.hurriyet.com.tr

5/5 - (3 votes)
Yazar: Almanca Portalı

Yorum yapın