Almanca Oda Tanıtımı 
A1, Almanca, Konuşma

Almanca Oda Tanıtımı – Almanca Oda Tanıtma

Almanca Oda Tanıtımı – Almanca Oda Tanıtma: Tüm dünyada İspanyolca ve İngilizceden sonra en fazla konuşulan ve öğrenilen yabancı dil Almancadır. Almancayı öğrenirken dil bilgisi öğrenmek kadar kelime çalışması yapmak da önemlidir. Yalnızca gramer çalışmak bir yabancı dili konuşmak ve yazmak noktasında kesinlikle yeterli olmayacaktır. Kelime çalışmaları yaparken konuları saptayıp bu çerçevede çalışmak hem daha zevkli hem de oldukça akılda kalıcı olacaktır. Bu bağlamda Almancada yaşam alanlarının, herhangi bir mekan veya odanın tanıtımı nasıl olmalıdır, nasıl ifade edilmelidir? Bu konu hakkında çok daha fazlasını sizler için derledik. Almanca konuşabilme becerisini geliştirmek için belirli konularda, örneğin mekan tanıtımı ya da oda tanıtımı gibi, kelime çalışması yapmak ve kısa cümleler kurmak son derece etkili bir öğrenme yöntemlerinden biridir.

Almanca Oda Tanıtımı 

Almancada ev ya da konu “die Wohnung oder das Haus” şeklinde ifade edilir. Apartman dairesi, “die Wohnung” olarak kullanılırken müstakil evler ya da “yuva” anlamında ise “das Haus” sözcüğü kullanılmaktadır.

Almanca oda tanıtımı için kullanabileceğimiz bazı cümleler aşağıda sıralanmıştır:

 1. Ich zeige Ihnen jetzt meinen Zimmer. (Size şimdi odamı göstereceğim.)
 2. Das ist mein Zimmer. (Bu benim odam.)
 3. So schaut mein Zimmer aus. (Benim odam şöyle görünüyor.)
 4. Du kannst zur meinem Zimmer einen Blick werfen. (Benim odama bir göz atabilirsin.)

Almanca oda tanıtımı

Almanca Oda Tanıtımı Örnek Cümleler

Almanca oda tanıtımı ya da bir mekan tanıtımı yaparken birtakım nesne, eşya isimlerine ihtiyaç duyarız. Şimdi de bir odada bulunabilecek nesnelerden bazılarını, cümle içinde kullanımları ile birlikte öğrenmeye çalışalım. 

 • Mein Zimmer ist geräumig und hell, mit einem großen Fenster und einem gemütlichen Bett. (Odam geniş ve aydınlık, büyük bir pencere ve rahat bir yatakla.)
 • Die Wände meines Zimmers sind in einem beruhigenden Blauton gestrichen, der eine entspannte Atmosphäre schafft. (Odamın duvarları sakinleştirici bir mavi tonunda boyanmış, rahatlatıcı bir atmosfer oluşturuyor.)
 • In meinem Zimmer gibt es einen Schreibtisch und einen Bücherschrank, wo ich meine Arbeit erledigen und meine Büchersammlung aufbewahren kann. (Odamda bir masa ve kitaplık var, burada işimi halledebilir ve kitap koleksiyonumu saklayabilirim.)
 • Der Boden meines Zimmers ist mit einem weichen Teppich bedeckt, der ein angenehmes Gefühl unter den Füßen vermittelt. (Odamın zemini yumuşak bir halıyla kaplı, ayaklara hoş bir his veriyor.)
 • Von meinem Zimmer aus habe ich einen wunderbaren Blick auf den Garten, wo ich die Natur genießen und mich entspannen kann. (Odamdan harika bir bahçe manzarası var, burada doğanın keyfini çıkarabilir ve rahatlatabilirim.)
 • Das Zimmer ist nicht viel zu gross. (Oda çok büyük değil.) 
 • Neben dem Tisch steht ein schwarzes Stuhl. ( Masanın yanında siyah renkte bir sandalye bulunmaktadır.)
 • Mann kann unbenutzte Sachen in das Bettkasten reintun. (Kullanılmayan eşyaları bazaya koymak olanaklıdır.)
 • Ein Bett mit Bettkasten steht im Zimmer.( Odada bir yatak ve bazası bulunmaktadır.) 
 • İm Zimmer sind auch einige Möbelstücke. (Oda aynı zamanda birtakım mobilyalar bulunmaktadır.)
 • Über das Bett haengt ein schönes winterliches Panorama Bild. (Yatağın üzerinde çok güzel bir kış manzarası tablosu bulunmaktadır.) 
 • Neben dem Bett befindet sich eine kleine Nachtkommode. (Yatağın yanında küçük bir komodin durmaktadır.) 
 • Das Bett hat eine bunte Bettdecke. (Yatağın üstünde renkli bir yatak örtüsü bulunmaktadır. ) 
 • Gleich am Fenster steht ein Computertisch, das auch als Schreibtisch benützt werden kann. (Pencerenin yanında ise bir bilgisayar masası bulunmaktadır, ki aynı zamanda çalışma masası olarak da kullanılabilmektedir.) 
 • Aber in diesem Zimmer sind trotzdem zwei Fenster. (Buna rağmen bu odada iki pencere bulunmaktadır.)
 • Auf dem Boden steht ein sehr schöner Teppich mit brauner und gelber Fraben. ( Zeminde ise kahverengi ve sarı renkte çok güzel bir halı serilidir.) 
 • Auf dem Tisch befindet sich eine kleine Vase mit drei Tulpen drinnen. (Masanın üzerinde küçük bir vazo ve içinde üç adet lale bulunmaktadır.
 • Natürlich sind die Gardinen auch sehr schön und haben eine wisse Farbe. (Tabii ki perdeler de çok güzel ve beyaz renkteler.) 
 • Der Kleiderschrank hat auch ein klienes Spiegel. (Elbise dolabının küçük bir de aynası var.)
 • Der Kleiderschrank hat eine beige Farbe. ( Elbise dolabının rengi açık bej renginde.) 
 • Neben dem Kleiderschrank befindet sich eine Gitarre. (Elbise dolabının yanında ise bir Gitar durmaktadır.) 
 • Ein Kleiderschrank mit zwei Türen steht an der anderen Wand. ( Diğer duvarda ise iki kapılı bir elbise dolabı bulunmaktadır.)
 • In dem Kleiderschrank befinden sich nocuh deri Schubladen. (Elbise dolabının içinde ayrıca üç tane de çekmece bulunmaktadır. 
 • Neben der Tür stehen zwei Buchregale mit vielen Büchern. (Kapının hemen yanında ise iki adet kitaplık ve birçok kitap yer almaktadır.)

Almanca Oda Tanıtımı Örnek Paragraf

Hallo, Das ist mein Zimmer. In meinem Zimmer gibt es ein Bett. Es gibt auch zwei Stühle und einen kleinen Tisch. Es gibt einen Nachttisch neben dem Bett. Es gibt einen Spiegel an der Wand. Vor dem Spiegel stehen Blumen. Es hat ein großes Fenster. Auf dem Boden liegt ein grauer Teppich. Mein Zimmer ist klein, aber ich mag es.“”Hallo, Das ist mein Zimmer. In meinem Zimmer gibt es ein Bett. Es gibt auch zwei Stühle und einen kleinen Tisch. Es gibt einen Nachttisch neben dem Bett. Es gibt einen Spiegel an der Wand. Vor dem Spiegel stehen Blumen. Es hat ein großes Fenster. Auf dem Boden liegt ein grauer Teppich. Mein Zimmer ist klein, aber ich mag es.

Türkçesi: Merhaba, Bu benim odamdır. Odamda bir yatak vardır. İki sandalye ve küçük bir masa da vardır. Yatağın yanında bir komodin vardır. Duvarda bir ayna vardır. Aynanın önünde bir kaç tane çiçek vardır. Oda büyük bir pencereye sahiptir. Yerde gri bir halı vardır. Benim odam küçüktür ama odamı seviyorum.

Almanca oda tanıtımı

Almanca oda tanıtımı

“Dies ist mein Schlafzimmer. Es ist ein gemütlicher Raum mit einem großen Doppelbett, einem geräumigen Kleiderschrank und einem Schreibtisch. Die Wände sind in einem beruhigenden Blauton gestrichen und der Boden ist mit weichem Teppich bedeckt. Das Zimmer hat auch einen kleinen Balkon, von dem aus man einen schönen Blick auf den Garten hat. Es gibt auch eine Leseecke mit einem bequemen Sessel und einem Bücherregal. Insgesamt ist das Schlafzimmer ein ruhiger und entspannender Ort, an dem ich mich gerne zurückziehe.”

Türkçesi: “Bu benim yatak odam. Geniş bir çift kişilik yatak, geniş bir dolap ve bir çalışma masasıyla rahat bir oda. Duvarlar sakinleştirici bir mavi renge boyanmış ve zemin yumuşak bir halı ile kaplanmış. Odanın ayrıca güzel bir bahçe manzarasına sahip küçük bir balkonu da var. Rahat bir koltuk ve bir kitaplık bulunan bir okuma köşesi de mevcut. Genel olarak, yatak odası sessiz ve rahatlatıcı bir yerdir ve burada keyifle vakit geçiririm.”

Almanca Oda Tanıtımı konusuna son veriken yine Almanca Oda Tanıtımı konusu gibi ilginizi çekecek birkaç yazıyı aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

1. Almanca Öğrenmek için En İyi 9 Yöntem

2. Almanca İsimler

3. Almanca Renkler ve Okunuşları

Kaynaklar

www.hurriyet.com.tr

4.5/5 - (6 votes)
Yazar: Almanca Portalı

Yorum yapın