Almanca Doğum Günü
Almanca, A1, Kelime, Konuşma

Almanca Doğum Günü

Almanca Doğum Günü: Doğum günleri her birimizin mutlulukla ve coşkuyla kutladığı günlerdir. Almanca doğum günü söyleme ya da Almanca doğum günü mesajları atmak da günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız ve kullandığımız durumlardır. Almanca doğum günü mesajları arıyorsanız bu yazımız tam da size göre diyebiliriz. En popüler, en güncel Almanca Doğum Günü mesajlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Doğum gününü Almanca dilindek kutlamak istediğiniz herkese bu mesajlardan beğendiklerinizi yazabilir ve isterseniz bu mesajlara kendi duygu ve düşüncelerinizi ifade eden ilaveler yapabilirsiniz.

 • der Geburtstag Almanca dilinde doğum günü anlamını taşır.
 • das Geburtsdatum Almanca dilinde doğum tarihi anlamına gelir.
 • der Geburtsort Almanca dilinde doğum yeri anlamına gelmektedir.
 • der Geburtsnam Almanca dilinde doğum ismi anlamını taşır.
 • die Geburtstagsfeier  / die Geburtstagsparty. Almanca dilinde doğum günü partisi anlamına gelmektedir.

İçindekiler:

1. Almanca Doğum Günü Kalıpları

2. Almanca Doğum Günü Söyleme

3. Almanca Doğum Gün Mesajları

Almanca Doğum Günü Kalıpları

Şimdi gelelim Almancada doğum günü ne zaman nasıl sorulur kısmına. Bunu söylemenin iki farklı yöntemi vardır. Bunlardan birincisi Wann has du Geburtstag ? İkinci yöntem ise  Wann ist dein Geburtstag ? Şimdi bu iki soruya verilecek cevaplara bakalım. Cevaplara geçmeden önce önemli bir detaya değinelim. Eğer doğum gününüzü sadece ay olarak söylemek isterseniz? Öncesinde im(in dem) + Monat eğer tarih veriyorsanız am(an dem) + Datum eğer 1 ocak gibi bir tarihten söz ediyorsanız? am edatını kullanmalısınız. Bunun nedeni ise şudur. Hem ayların hem de günlerin artikellerinin der olması ve in ve an edatlarından sonra dativ kullanılıyor olmasıdır. Bunu in dem – an dem olarak düşünebilirsiniz. Şimdi bu sorulara verilecek cevaplara geçiyoruz.

Wann ist dein Geburtstag ? sorusuna cevap veriyorsak  ich habe Geburtstag diyebiliriz. Şimdi noktalı yere gelecek olan şey sizin doğum tarihinizdir. Doğum tarihinde sadece ay belirtiyorsak ich habe im ….. Geburtstag Eğer gün ve ay olarak belirtiyorsak  o zamanda am edatını kullanmanız gerekiyor ich habe am ….. Geburtstag. Şimdi örnekler ile tam cevapları oluşturalım ich habe im September Geburtstag. Doğum günüm Eylülde demiş oluyorum. ich habe am 3.September Geburtstag. Doğum günüm 3 Eylülde demiş olurum.

Şimdi ise Wann ist dein Geburtstag ? sorusuna verilecek cevaplara bakalım.  Mein Geburtstag ist im ….  Mein Geburtstag ist am ….  Şimdi burada doğdumuz ayı belirtiyoruz Mein Geburtstag ist im September. Burada ise doğduğumuz tarihi belirtiyoruz  Mein Geburtstag ist am 3. September.

 • Örnek = beispiel; Heute ist der 13.April. = Bugün Nisan’ın 13. Günü
 • Örnek = beispiel; Ich habe am acht September Geburtstag = Doğum günüm sekiz (8) Eylül.
 • Örnek = beispiel; Ich habe am eins neunten Geburtstag = Doğum günüm dokuzuncu ayın biri.

almanca doğum günü

Almanca Doğum Günü Söyleme

Şimdi ise sevdiğimiz birisinin doğum gününü nasıl kutlarız bu kalıplara bakalım. Bu kalıp en çok kullanılan ve yaygın olanıdır. Doğum Günün Kutlu Olsun Almanca Yazılışı Alles Gute zum Geburtstag! Anlamı Doğum Günün Kutlu Olsun. Ayrıca Almanca dilinde kısaca Alles Gute! şeklinde de kullanılabilir. Buna ek olarak zum Geburtstag viel Glück ! kalıbınıda kullanabiliriz. Almanca Doğum Günün Kutlu Olsun Ne Demek  – Almanca Doğum Günün Kutlu Olsun Nasıl Yazılır – Alles Gute zum Geburtstag!  Kısaca Doğum Günün Kutlu Olsun Almanca  Alles Gute!

Almanca Doğum Gün Mesajları

 • Alles Gute zum Geburtstag – Mutlu Yıllar!
 • Alles Gute zum Jahrestag! – Mutlu Yıllar!
 • Herzlichen Glückwunsch zum Geburtstag! Nice yıllara!
 • Glückwunsch zum Geburtstag! – Doğum günün kutlu olsun!
 • Alles Gute zu Deinem Ehrentag.- Bu özel gününde tüm mutluluklar üzerine olsun.
 • Mögen all Deine Wünsche in Erfüllung gehen. Alles Gute zum Geburtstag! Tüm dileklerinin gerçek olması dileğiyle. Mutlu Yıllar!
 • Alles Gute zum Geburtstag und ganz viel… Doğum günün kutlu olsun en iyi dileklerimle
 • Ich gratuliere dir ganz herzlich zu deinem Geburtstag. Mögen dich Liebe, Glück, Freude und vor allem Gesundheit auch im kommenden Lebensjahr begleiten. Viele Grüße . Doğum gününü kutluyorum. Sevgi, mutluluk, neşe ve her şeyden önce sağlık önümüzdeki yaşam yılında size eşlik eylesin. Saygılar
 • wir gratulieren dir ganz herzlich zu deinem Geburtstag. Doğum gününü kutluyoruz. Aileniz ve arkadaşlarınızla güzel bir gün dilerim.

Diğer Almanca Doğum Gün Mesajları

Alles Gute zum Geburtstag – Mutlu Yıllar!

Glückwunsch zum Geburtstag! – Doğum günün kutlu olsun!

Alles Glück der Welt wünsche ich Dir an diesem Tag. Genieße Deinen Geburtstag!

– Bu özel günün getireceği tüm mutluluk üzerinde olsun. Çok güzel bir doğum günü geçirmen dileğiyle.

Alles Gute zu Deinem Ehrentag.– Bu özel gününde tüm mutluluklar üzerine olsun.

Mögen all Deine Wünsche in Erfüllung gehen. Alles Gute zum Geburtstag! – Tüm dileklerinin gerçek olması dileğiyle. Mutlu Yıllar!

Ich wünsche dir alles Liebe und Gute zu deinem Geburtstag! Hab einen zauberhaften Tag und genieße all die schönen Dinge, die dir heute vielleicht passieren werden. 

Size tüm sevgi ve mutlu yıllar için rehberlik ediyorum! Etiketleme ve tadına bakma mutfaktaydı ve en büyük tehlikeyi ortadan kaldırıyordu.

Für das neue Lebensjahr wünsche ich dir viel Glück, Gesundheit und Freude…

Yeni yılda sağlık, mutluluk ve bol şans dilerim.

Lass dich feiern, genieß den Tag und bleib so, wie du bist! Happy Birthday!

Kendinizi kutlayın, günün tadını çıkarın ve olduğunuz gibi kalın! Doğum günün kutlu olsun!

Behalte dir deine Freude an den kleinen Dingen, genieße jeden Augenblick und lass dich vom Alltag verzaubern. Alles Gute zum Geburtstag!

Sevincinizi küçük şeylerde tutun, her anın tadını çıkarın ve kendinizi günlük hayatın büyüsüne bırakın. Doğum günün kutlu olsun!

Zu deinem Geburtstag wünsche ich dir Sonne im Herzen, Freunde an deiner Seite und jeden Tag Spaß, bei allem, was du machst.

Doğum gününüz için kalbinizde güneş, yanınızda arkadaşlar ve yaptığınız her şeyde her gün eğlence diliyorum.

Du erkennst, dass du älter wirst, wenn die Geburtstagskerzen mehr kosten als der Kuchen :-)) Herzlichen Glückwunsch zum Geburtstag!

Doğum günü mumları pastadan pahalıya gelince yaşlandığını anlıyorsun :-)) Doğum günün kutlu olsun!

Bu yazımızda Almanca doğum günü, Almanca doğum günü söyleme ve Almanca doğum günü mesajları konularına değindik. Diğer yazılarımıza bakmak isterseniz aşağıdaki listemize göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

1. Almanca Otomobil Parçaları

2. Almanca Deniz Hayvanları

3. Almanca Elementler

Kaynaklar

www.almanca.com.tr

www.dogumgunu.biz

5/5 - (2 votes)
Yazar: Almanca Portalı

İlgili Yazılar

Yorum yapın