ingilizce yönler
İngilizce

İngilizce Yönler

İngilizce, dünyanın en yaygın kullanılan dillerinden biri olduğu için ingilizce yönler ve temel ingilizce ifadeleri öğrenmek birçok kişi için önemli bir adımdır. Bu ifadeler arasında en önemlilerinden biri de harita yönleri ve yön bildiren terimlerdir. Bu yazıda, İngilizce yönleriyle ilgili temel terimleri, kullanımlarını ve örnek cümleleri bulacaksınız. Hazırsanız, hadi başlayalım!

İngilizce Ana Yönler

İngilizce yönler ana başlığının altında birçok örneğe yer vereceğiz. İngilizce yönler oldukça önemli bir ifadedir. Kişinin harita bilgisini geliştirir. Birlikte ana yönler hakkında bilgi sahibi olalım.

 1. Kuzey – North: Kuzey, genellikle haritalarda yukarıya denk gelir ve kısaltması “N” olarak gösterilir. Kuzeyin yönü, pusula iğnesinin manyetik kuzey noktasına doğru işaret ettiği yöndür. Örnek cümleler:
 • “The Arctic Circle is located to the north of the equator.” (Arktik Dairesi, ekvatorun kuzeyinde yer alır.)
 • “In the northern hemisphere, winter begins in December.” (Kuzey yarıkürede kış, Aralık ayında başlar.)
 1. Güney – South: Güney, genellikle haritalarda aşağıya denk gelir ve kısaltması “S” olarak gösterilir. Güney yönü, dünya yüzeyinin manyetik güney kutbuna doğru olan yöndür. Örnek cümleler:
 • “Antarctica is located far to the south of most continents.” (Antarktika, çoğu kıtadan çok güneydedir.)
 • “During the summer, many people travel south for warmer weather.” (Yaz aylarında, birçok insan sıcak hava için güneye seyahat eder.)
 1. Doğu – East: Doğu, genellikle haritalarda sağa denk gelir ve kısaltması “E” olarak gösterilir. Güneşin doğuş yönü olarak da bilinir. Örnek cümleler:
 • “Japan is known as the Land of the Rising Sun because it is located in the east.” (Japonya, doğuda yer aldığı için “Doğan Güneş Ülkesi” olarak bilinir.)
 • “The Great Wall of China stretches from east to west across the country.” (Çin Seddi, ülkenin doğusundan batısına uzanır.)
 1. Batı – West: Batı, genellikle haritalarda sola denk gelir ve kısaltması “W” olarak gösterilir. Güneşin batış yönüdür. Örnek cümleler:
 • “California is located on the west coast of the United States.” (California, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kıyısında bulunur.)
 • “In the evening, the sun sets in the west.” (Akşamları, güneş batıda batıyor.)

İngilizce Ara Yönler

İngilizce yönler başlığı kapsamında yukarıda ana yönlerden bahsetmiştik. Şimdi ise “İngilizce Ara Yönler” başlığı altında ara yönler hakkında hem bilgilendirici hem de örneklerle anlatım sağlayacağız.

 1. Kuzeydoğu – Northeast: Kuzeydoğu, kuzey ile doğu arasında yer alır ve kısaltması “NE” olarak gösterilir. Örnek cümleler:
 • “New England is located in the northeast region of the United States.” (New England, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda bulunur.)
 • “During the winter, winds often come from the northeast.” (Kış aylarında, rüzgarlar genellikle kuzeydoğudan gelir.)
 1. Kuzeybatı – Northwest: Kuzeybatı, kuzey ile batı arasında yer alır ve kısaltması “NW” olarak gösterilir. Örnek cümleler:
 • “Seattle is located in the northwest corner of the United States.” (Seattle, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatısında bulunur.)
 • “The Pacific Northwest region of the U.S. is known for its lush forests.” (Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Kuzeybatısı bölgesi, yemyeşil ormanlarıyla tanınır.)
 1. Güneydoğu – Southeast: Güneydoğu, güney ile doğu arasında yer alır ve kısaltması “SE” olarak gösterilir. Örnek cümleler:
 • “Miami is located in the southeast of Florida.” (Miami, Florida’nın güneydoğusunda bulunur.)
 • “During hurricane season, many storms originate in the southeast.” (Kasırga mevsiminde, birçok fırtına güneydoğudan başlar.)
 1. Güneybatı – Southwest: Güneybatı, güney ile batı arasında yer alır ve kısaltması “SW” olarak gösterilir. Örnek cümleler:
 • “Phoenix is located in the southwest of the United States.” (Phoenix, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında bulunur.)
 • “The Grand Canyon is one of the most famous natural wonders in the southwest.” (Grand Canyon, güneybatıdaki en ünlü doğal harikalardan biridir.)

İngilizce Yönlerin Kısaltmaları

ingilizce yonler 1
İngilizce yönler

İngilizce yönlere dair pek çok detayı öğrendik. Özellikle pusulaların üzerinde gördüğümüz harflerdir aslında bu kısaltmalar. İngilizce evrensel bir dildir ve bununla birlikte pusulada verilen yön bilgileri İngilizce yönlerden esinlenilmiştir.

 1. North – Kuzey – N
 2. South – Güney – S
 3. East – Doğu – E
 4. West – Batı – W
 5. Northeast – Kuzeydoğu – NE
 6. Northwest – Kuzeybatı – NW
 7. Southeast – Güneydoğu – SE
 8. Southwest – Güneybatı – SW

İngilizce yönler hakkında kısaltmaları dikkatlice okuduysanız aslında çok basit. Ana yönler ve ara yönlerin baş harfleri ile yazılır.

Bu temel İngilizce yönler, bir haritada gezinirken veya bir yere yönlendirme yaparken oldukça kullanışlıdır. Şimdi, bu terimlerin nasıl kullanıldığına dair daha fazla örnek cümleye göz atalım.

İngilizce Yön Tarifinde Kullanılan Kalıplar

İngilizce yön tarifi yapmak için kullanılabilecek birçok kelime vardır. Bu kelimelerle sana bir yeri soran kişiye gitmesi gereken yönü kolayca tarif edebilirsin.

 1. left: sol
 2. right: sağ
 3. in: içinde
 4. on: üzerinde
 5. under: altında
 6. near: yakınında
 7. next to: bitişiğinde
 8. behind: arkasında
 9. in front of: önünde
 10. between: arasında
 11. on the left: solunda
 12. on the right: sağında
 13. turn left: sola dön
 14. turn right: sağa dön
 15. go straight: düz git
 16. go straight a head: dümdüz git
 17. go along: devam et

Örnek Cümleler:

 1. “Turn left at the intersection and head north for about two miles. Then, turn right onto Elm Street.” (İnterseksiyonda sola dönün ve yaklaşık iki mil kuzeye doğru gidin. Sonra, Elm Caddesi’ne sağa dönün.)
 2. “The museum is located just south of the city center, next to the main park.” (Müze, şehir merkezinin hemen güneyinde, ana parkın yanında bulunmaktadır.)
 3. “To reach the airport, drive east on Highway 101 for approximately 10 miles.” (Havaalanına ulaşmak için, yaklaşık 10 mil boyunca 101 Karayolu üzerinde doğuya doğru gidin.)
 4. “The hiking trail leads west towards the mountains, offering stunning views along the way.” (Yürüyüş parkuru, dağlara doğru batıya doğru yönlendirir ve yol boyunca muhteşem manzaralar sunar.)
 5. “The campground is situated in the northwest corner of the national park, surrounded by towering trees.” (Kamp alanı, milli parkın kuzeybatı köşesinde yüksek ağaçlarla çevrili bir konumdadır.)
 6. Where is Bingöl? (Bingöl nerededir?) Bingöl is in the west of Turkey. (Bingöl, Türkiye’nin doğusundadır.)
 7. Where is Zonguldak? (Kayseri nerededir?)  Zonguldak is in the north of Turkey. (Zonguldak, Türkiye’nin kuzeyindedir.)

Bu içeriğimizde sizlere İngilizce yönler hakkında kapsamlı bir bilgi aktardık. İngilizce ana yönler ve İngilizce ara yönler ile birlikte birçok örneğe yer verdik. İngilizce dilini daha rahat öğrenmek istiyorsanız yazımızda bulunan maddeleri devamlı olarak okuyarak pratik yapabilirsiniz. İlginizi çekebilir kısmında ki içeriklere göz atarsanız daha kapsamlı bilgilere erişmiş olursunuz.

İlginizi Çekebilir

1. İngilizce Saatler

2. En Çok Kullanılan İngilizce Kelimeler

3. İngilizce Kendini Tanıtma

Kaynaklar

www.almancaportali.com

www.google.com

5/5 - (1 vote)
Yazar: Almanca Portalı

Yorum yapın