Evde Almanca Öğrenmek
Almanca, Rehberlik

Evde Almanca Öğrenmek – Almanca Öğrenmenin Yolları

Evde Almanca Öğrenmek: Almanca öğrenme yolları arasından size en uygununu seçerek Almanca öğrenmek, Almanya’da yaşamak, eğitim almak veya çalışmak istiyorsanız mükemmel bir adım. Zaten şu anda Almanya’da yaşıyorsanız, Almanca öğrenerek hayatınızı kolaylaştırabilir ve Almanya’daki hayatınızdan daha fazla keyif de alabilirsiniz. Almanca’nın Avrupa Birliği’nde en çok konuşulan dil olmasının çok ötesinde, Almanca’yı yabancı bir dil olarak son derece cazip kılan ana sebep Almanya’nın ekonomik gücü. Alman devleti de ülke içinde ve dışında Almanca dil eğitimi veren kuruluşlara teşvik sağlıyor, yabancı öğrencilerin Almanya’da Almanca eğitimi tercih etmesi için burs olanakları ve yüksek­öğrenim öğrencilerine cazip öğrenim fırsatları sunuyor.

Son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde, diğer yabancı diller gibi Almanca öğrenmek daha da kolaylaştı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Almanya’nın ve Almanca’nın dünya üzerinde etkisininin artması ile hem Türkiye’de hem Almanya’da Almanca dil eğitimi veren daha fazla kurum var artık. Almanca eğitim veren bu kurumların sunduğu dil kurslarına katılarak ve teknolojinin sunduğu olanaklardan faydalanarak kolay ve hızlı bir şekilde Almanca öğrenebilmeniz mümkün. Bu yazımızda, Almanca öğrenmenin önemi ve Almanca öğrenme yolları hakkında bilgiler bulacaksınız.

Evde Almanca Öğrenmek İçindekiler:

 1. Neden Almanca öğrenmek önemli?
 2. Alman Dili ve Türkçe’den farkı
 3. Almanca öğrenmek için yollar
  1. Almanya’da yaşadığınız çevredeki Almanca kursları
  2. Türkiye’de Almanca kursları
  3. Online özel Almanca kursları
  4. Online Almanca öğrenme siteleri (Kendi başınıza Almanca öğrenmek için)
  5. En pratik Almanca öğrenmek – Almanca postcastler
  6. DW ile Deutsch Aktuell – Basit Almanca ile günlük haberler
  7. Ücretsiz Almanca öğrenme siteleri
Evde Almanca öğrenmek Almanca öğrenme yolları
Evde Almanca Öğrenmek

Almanca Öğrenmek Neden Önemli?

Günümüzde yeni bir dil öğrenmek şüphesiz çok önemli, ancak Almanca gibi hayatınıza direkt pozitif etki edebilecek bir yabancı dili öğrenmek çok daha önemli. Eğer kendinize “Neden Almanca öğrenmeliyim?” diye soruyorsanız; sizi motive edecek en önemli sebepleri aşağıda kısaca özetledik:

 1. Almanca size değişik kariyer fırsatlarının kapılarını açacak: Almanca konuşabilmek, Almanya’nın nitelikli iş gücü açığını da düşündüğümüzde, Almanya’da iş bulma konusunda sizi birkaç adım öne çıkaracak.
 2. Almanca sayesinde, Almanya’daki üniversitelerin sunduğu eşsiz eğitim fırsatlarından daha rahat faydalanabileceksiniz: Son yıllarda Almanya’da her ne kadar İngilizce eğitim veren üniversite sayısı artmış olsa da, hala birçok üniversite Almanca eğitim vermektedir. Almanya’daki üst düzey eğitim fırsatlarından tam anlamıyla yararlanabilmek için Almanca konuşabilmek size büyük avantaj sağlayacak.
 3. Almanya, belki uzun süredir yaşadığınız yada yaşayacağınız yeni eviniz. Almanya’daki sosyal hayata daha fazla katılabilmek, sosyalleşebilmek ve çevrenizde olup biteni takip edebilmek için Almanca iletişim kurabilmek önemli. Almanca konuşabilmek, sizin Almanya’ya aidiyet hissinizi artıracağı gibi, her alanında aktif olabildiğiniz daha tatmin edici bir hayata sahip olmanıza yardımcı olacak.

Alman Dili ve Türkçe’den Farkı

Yeni bir dil öğrenmek, farklı şekilde düşünmeyi de gerektirir. Latince tabanlı dillerin aksine Almanca, ustalaşmanız gereken belirgin bir ses ve telaffuz kümesine sahiptir. Almanca’da, yeni sembolleri ve büyük harf kullanımını (Almanca’da isimler cümlenin neresinde olursa olsun büyük harf ile başlar) anlama ihtiyacı duyarsınız. Almanca’nın kendine özel aksanını öğrendiğiniz zaman, harflerin sesleri nasıl değiştirdiğini kolayca anlayabilirsiniz. Türkçe’den farklı olarak, Alman dilinde artikeller bulunur. Bunlar; ”Der”, “Die“ ve “Das” şeklinde geçer. Bu kelimelerin Türkçede herhangi bir karşılığı bulunmaz. İngilizce’deki “The” gibidir, ancak her ismin kendine ait bir artikeli (der, die ya da das) vardır. Artikeller, kullanıldığı ismin bir parçası gibidir. Kolay ve hızlı Almanca öğrenmek için sözcükleri artikelleriyle beraber ezberlerseniz, bu konuda problem yaşamazsınız.

Önemli: Almanya’ya ilk taşındığınızda entegrasyon için Almanca kurs ücretiniz devlet tarafından ödenebilmektedir. Eğitim durumu ve Almanya’daki iş gücüne katılabilme olasılığına göre değişen ödeme kararı için şehrinizde bulunan iş kurumu (Arbeitsamt) ile iletişime geçebilirsiniz.

Almanca Öğrenmenin Yolları

Evde Almanca Öğrenmek: Almanca öğrenmenin birçok yolu var. Bunun için dijital çözümlerden faydalanabilir, özel ders alabilir ya da Almanca kurslarına katılabilirsiniz. Kolay ve hızlı Almanca öğrenmek için deneyebileceğiniz bazı önemli öğrenme kanalları ile bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Almanya’da yaşadığınız çevredeki Almanca kursları

Almanya’da yaşadığınız şehirde onlarca Almanca kursu seçeneği olacaktır. Almanya genelindeki en iyi Almanca kurslarını biz sizler için bu yazımızda derledik. Aşağıdaki kısaltılmış listeye de göz atmanızda fayda var tabii. 

 • goethe.de – Goethe Enstitüsü (Goethe Institut): Goethe Enstitüsü, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar kurs olanakları ile, Almanya’nın birçok şehrinde Almanca öğrenme olanağı sunar. Almanca kursu için dilerseniz Türkiye’deki bir şubesini tercih etme şansınız da var. 
 • sprachcaffe.de – Sprachcaffe: Alman dilini öğrenmek için tercih edebileceğiniz kurslardan biri de Sprachcaffe. Uluslararası düzeyde tanınan Sprachcaffe, Almanca öğrenmek isteyen her yaştan insan için farklı destinasyonlar sunan bir dil okulu. Sprachcaffe’nin kurs olanaklarından yararlanarak kolayca Almanca öğrenebilirsiniz. 
 • volkshochschule.de – Halk Egitim Merkezi (Volkshochschule – VHS: Devlete bağlı olan VHS, halka sunduğu farklı bir çok kursun içinde Almanca eğitimine de yer veriyor. VHS’nin sunduğu Almanca öğrenme programı hem kalitesi, hem de uygun fiyatı ile ön plana çıkıyor. Bu nedenle, bu kurslar çok yüksek talep görüyor. Daha detaylı bilgi için VHS’nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’de Almanca kursları

Kuşkusuz, Almanya’ya gelmeden de Türkiye’de bu dili öğrenebilirsiniz. Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere, Türkiye’nin bir çok şehrinde Almanca kursları mevcut. Bizim derlediğimiz Türkiye’deki Almanca kurslarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Online özel Almanca kursları

Almanca ögrenebilmek için kursa gidebilecek yeterli vaktiniz olmayabilir. Fakat online özel kurslar ile evde Almanca öğrenmek mümkün. Online özel kurslar ile kolay ve hızlı Almanca öğrenmek için aşağıdaki platformları değerlendirin:

 • goethe.de – Goethe Enstitüsü (Goethe Institut ): Goethe Enstitüsü’ nün sunduğu online platform sayesinde, ülke ya da şehir değiştirmeden, evinizin konforunda Almanca öğrenmeye başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Goethe Institut sayfasını inceleyebilirsiniz.
 • preply.de – Preply: Almanca öğrenmek için online özel ders alabileceğiniz bir başka platform ise Preply. Onaylanmış öğretmen profillerinden istediğinizi seçerek, evinizde Almanca öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz.
 • berlitz.com – Berlitz: Berlitz ile seviyenize uygun olan Almanca kurs programını online özel ders olarak alabilirsiniz. Skype üzerinden gerçekleşecek Almanca özel dersler sayesinde Almanca’yı hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Online Almanca öğrenme siteleri (Kendi başınıza Almanca öğrenmek için)

Kendi başınıza Almanca öğrenebileceğiniz, online siteler de bulunmaktadır. Evde Almanca öğrenmek için en çok tercih edilenler:

 1. duolingo.com – Duolingo
 2. babbel.com – Babbel
 3. busuu.com – Busuu

Bu siteler aracılığıyla, iş ya da okul yoğunluğunuza göre istediğiniz zamanlarda Almanca öğrenebilir, etkili ve yararlı alıştırmalar sayesinde Almanca bilginizi geliştirebilirsiniz.

Peki Almanya’da ve dünyada olup bitenleri basitleştirilmiş bir Almanca ile online gazeteden okumaya ne dersiniz? O zaman sizi Deutschlandfunk’ın (Almanya’daki resmi radyo kanallarından birisi) ücretsiz olarak sağladığı Nachrichtenleicht.de sitesine alalım.

En pratik Almanca öğrenmek – Almanca postcastler

Almanca öğrenmenin yollarından ve özellikle evde Almanca öğrenmek için en pratik ve ücretsiz olan yollardan biri de ses dosyaları (Podcasts) dinlemektir. Bunun icin Spotify gibi uygulamalara ihtiyacınız olacak. İstediğiniz zaman dinleyebileceğiniz bu ses dosyaları ile pratik şekilde Almanca öğrenmek mümkün. Hadi gelin, en beğendiğimiz ücretsiz podcastlere bakalım.

Annik Rubens ile Slow German

Annik Rubens tarafından hazırlanan bu podcast’in en güzel yanı, Annik’in Almanca’yı tane tane ve yavaş bir şekilde konuşması. Dolayısıyla anlaması çok daha kolay oluyor.

Coffee Break German ücretsiz olarak farklı konularda Almanca podcastler sunuyor. Tabii bunu yaparken Almanca söylenilen cümleleri ve kelime kalıplarını İngilizce olarak dinleyiciye açıklıyor. A1 seviyesinden ileri derece C seviyesine kadar bir çok dinleyici profili için podcastler mevcut.

DW ile Deutsch Aktuell – Basit Almanca ile günlük haberler

Almanya’nın resmi haber ajansı DW, Almanca öğreniminde ücretsiz olarak kaynaklar sağlıyor. Bu kaynaklardan en önemlisi de tabii ki ücretsiz podcastler. Bu podcast serisinde DW, günlük haberleri basitleştirilmiş bir Almanca ile sunuyor. Ancak haberleri anlamak için en az B1 seviyesinde Almanca bilmek gerekir. 

Ücretsiz Almanca öğrenme siteleri

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamaların çoğundan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte, tamamen ücretsiz ve online Almanca öğrenmek ya da Almanca bilginizi pekiştirmek isterseniz. İşte evde Almanca öğrenmek için yararlanabileceğiniz bazı siteler:

 • Deutsche Welle üzerinden, herhangi bir ücret ödemeden, Almanca öğrenmeye başlayabilirsiniz
 • Deutsch-Lernen.com‘da bulunan alıştırmalar ve ders anlatım videolarıyla Almanca öğrenme sürecinizi destekleyebilirsiniz.
 • VHS’nin online kursuna mutlaka bakmanızı öneririz. VHS öğrenme portalı (vhs-Lernportal), Alman Yetişkin Eğitimi Derneği’nin (DVV) ikinci dil olarak Almanca, okuryazarlık ve temel eğitim için ücretsiz dijital öğrenme hizmetidir. VHS-Lernportal’e ulaşmak için bu linke tıklayın.

Evde Almanca Öğrenmek

Evde Almanca Öğrenmek

Evde Almanca Öğrenmek yazımıza son verirken en az Evde Almanca Öğrenmek yazımız kadar önemli birkaç yazımızı da aşağıda listeledik. Göz atmanızda fayda olacaktır.

İlginizi Çekebilir

1. Almanca Türkçe Çeviri İçin En İyi Siteler

2. Almanca Mektup Örnekleri

3. Almanca Ofis Eşyaları

Kaynak

www.vasistdas.de

www.almancaportali.com

5/5 - (5 votes)
Yazar: Almanca Portalı

İlgili Yazılar

Yorum yapın